روشن نشدن گوشی یا هنگ کردن آن یکی از مهمترین و رایج‌ترین مشکلاتی است که ممکن است تجربه کنید. همانطور که می دانید کمپانی اپل هر چند سال یک بار نسل جدیدی از گوشی آیفون را به دنیا معرفی و عرضه می‌کند و سیستم عامل iOS مدل‌های قبلی را بروزرسانی می‌کند و امکانات بسیاری در اختیار کاربر قرار می‌دهد. گوشی‌های آیفون جدیدی که عرضه می‌شوند از نظر ظاهری دارای طراحی شیک و مدرن هستند که باعث جذب طرفداران آن می‌شود.

مدل‌های جدیدی که عرضه می‌شوند دارای سیستم دوربین پیشرفته، باتری با عمر طولانی‌تر و امکانات جدیدی هستند که برای راحتی کاربران تولید و ارائه می‌شوند، اما در این بین ممکن است اتفاقات پیش بینی نشده‌ای برای شما رخ دهد. با وجود امکانات فراوان و دسترسی راحت و امنیت عالی گوشی‌ موبایل اپل ممکن است هر از گاهی مشکلاتی برای شما به وجود بیاورد که یکی از این مشکلات روشن نشدن گوشی آیفون است. برای رفع این مشکل چندین راه حل آسان وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

اگر آیفون شما روشن نمی شود یا هنگ کرده است

اگر صفحه نمایش گوشی آیفون شما سیاه مانده یا بر روی لوگی اپل گیر می‌کند و یا بدون حرکت است و نسبت لمس صفحه نمایش و فشردن کلیدها واکنشی نشان نمی‌دهد، یا اینکه وقتی آن را روشن می‌کنید گیر می‌کند و بالا نمی‌آید، اگر دچار این مشکلات شده‌اید با توجه به مدل گوشی آیفونتان راه حل‌های زیر را امتحان کنید.

 

اگر صفحه نمایش شما سیاه شده یا هنگ کرده است

اگر مشکل سیاه شدن صفحه نمایش و هنگ کردن گوشی آیفون است، مراحل مربوطه را با توجه به مدل گوشی دنبال کنید.

در آیفون 8 یا بالاتر و آیفون SE نسل 2 و 3

1- دکمه افزایش صدا را فشار داده و سریع رها کنید.

2- دکمه کاهش صدا را فشار داده و سریع رها کنید.

3- دکمه کناری را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل را ببینید.

راهنمای راه اندازی مجدد در آیفون 8 یا بالاتر و آیفون SE نسل 2 و 3

4- اگر گوشی شما روشن نمی‌شود، سخت افزار گوشی خود را بررسی کرده و باتری آن را شارژ کنید. مطمئن شوید که باتری آیفون شما شارژ کافی دارد.  در مواقعی لازم است تا یک ساعت گوشی در حالت شارژ بماند تا روشن شود. برای این کار ابتدا تلفن را مستقیماً به یک آداپتور برق متناوب به جای پورت USB کامپیوتر وصل کنید تا مطمئن شوید که پورت USB مشکلی ندارد.

کابل لایتنینگ آسیب دیده

همچنین پورت لایتنینگ گوشی را بررسی کنید تا مطمئن شوید داخل آن پرز یا گرد و غبار نیست و آن را از نظر پیچ خوردگی یا شکستگی بررسی کنید. در صورت لزوم، آن را با کابل دیگری تعویض کنید چرا که کابل لایتنینگ آسیب دیده ممکن است از شارژ شدن گوشی شما جلوگیری کند.

5- اگر گوشی شما همچنان روشن نمی‌شود، بهتر است به یک مرکز تعمیرات موبایل سربزنید تا گوشی آیفون شما را از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بررسی کند.

در آیفون 7 یا آیفون 7 پلاس

1- دکمه کناری و دکمه کاهش صدا را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل را مشاهده کنید.

راه اندازی مجدد آیفون 7 یا آیفون 7 پلاس

2- اگر تلفنتان روشن نمی‌شود، سخت‌افزارتان را بررسی کنید و آن را شارژ کنید. ممکن است لازم باشد تا یک ساعت شارژ کنید.

3- اگر گوشی شما همچنان روشن نمی شود، با یک مرکز تعمیرات اپل تماس بگیرید.

در آیفون 6s و نسخه‌های قبلی، از جمله آیفون SE (نسل اول)

1- دکمه هوم و دکمه کناری یا دکمه بالا را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل را مشاهده کنید.

۲- اگر تلفنتان روشن نمی‌شود، سخت‌افزارتان را بررسی کنید و تلفنتان را شارژ کنید. ممکن است لازم باشد تا یک ساعت آن را شارژ کنید.

3- اگر گوشی شما همچنان روشن نمی شود با یک مرکز تعمیرات موبایل اپل تماس بگیرید.

اگر آیفون شما روشن می شود اما در هنگام راه اندازی گیر می کند

به طور کلی، روشن نشدن گوشی آیفون می‌تواند به یکی از این سه دلیل باشد:

1- نقص نرم‌افزاری

2- مشکل شارژ باتری

3- مشکل سخت‌افزاری جدی.

اگر در حین راه اندازی لوگوی اپل یا یک صفحه قرمز یا آبی مشاهده کردید، این مراحل را امتحان کنید:

1- آیفون خود را به کامپیوتر متصل کنید. در مک، Finder یا Mojave را باز کنید، در رایانه شخصی ویندوزی، iTunes را باز کنید.

2- آیفون خود را در رایانه شخصیتان انتخاب کنید.

3 زمانی که آیفون شما به کامپیوتر متصل است، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • در آیفون 8 یا جدیدتر، از جمله آیفون SE (نسل دوم و سوم): دکمه افزایش صدا را فشار داده و سریع رها کنید. دکمه کاهش صدا را فشار داده و سریع رها کنید. سپس دکمه کناری را فشار دهید و نگه دارید.

راهنمای راه اندازی مجدد در آیفون 8 یا بالاتر و آیفون SE نسل 2 و 3

  • در آیفون 7 یا ایفون 7 پلاس: دکمه کناری و دکمه کاهش صدا را همزمان فشار دهید و نگه دارید.

راه اندازی مجدد آیفون 7 یا آیفون 7 پلاس

  • در آیفون 6s یا نسخه‌های قبلی، از جمله آیفون SE (نسل اول): دکمه Home و دکمه کناری یا دکمه بالا را همزمان فشار دهید و نگه دارید.

4- دکمه ها را نگه دارید تا زمانی که صفحه حالت بازیابی را ببینید.

صفحه بازیابی آیفون X و جدیدتر

5- وقتی گزینه بازیابی یا به‌روزرسانی را مشاهده کردید، به‌روزرسانی را انتخاب کنید.

حالت بازیابی و بروزرسانی آیفون

6- کامپیوتر نرم افزار دستگاه شما را دانلود می کند. اگر بیش از 15 دقیقه طول بکشد، دستگاه شما از حالت بازیابی خارج می شود. مراحل 2-4 را تکرار کنید.

اگر نیاز به کمک بیشتر دارید حتما با ما در شرکت میم همراه طلایی تماس بگیرید

3 علت سخت افزاری برای روشن نشدن گوشی ایفون

اگر آیفون شما به این کارها پاسخ نمی دهد، احتمالاً مشکل سخت افزاری داشته باشد و این خبر خوبی نیست. برخی از محتمل‌ترین مسائل عبارتند از:

  • آب خوردگی: اگر گوشی شما ضد آب نیست ممکن است گوشی خود را خیس کرده باشید یا داخل آن آب رفته باشد و باعث از کار افتادن برخی از قطعات گوشی آیفون شما شده باشد.
  • ضربه فیزیکی: اگر گوشی از دستتان رها شده و بر روی زمین افتاده باشد، ممکن است به صفحه نمایش (به احتمال زیاد) یا قطعات داخلی (احتمال کمتر) آسیب رسانده باشد و از کارکرد آن جلوگیری کند.
  • خرابی یک قطعه: با اینکه گوشی آیفون قابل اعتماد است، همیشه این امکان وجود دارد.

برای اینکه ببینید آیا گوشی شما علائم حیاتی دارد، این روش را امتحان کنید:

1- گوشی آیفون خراب خود را به کابل لایتنینگ وصل کنید و آن را به کامپیوتر وصل کنید.

2- iTunes را روی کامپیوترنصب و اجرا کنید.

3- بررسی کنید که آیا iTunes گوشی را تشخیص می دهد یا خیر. باید ببینید که نماد گوشی در سمت چپ بالای پنجره iTunes ظاهر می شود. اگر چنین است، شما خوش شانس هستید و گوشی در واقع روشن است و احتمالاً می توانید از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر می‌توانید نماد آیفون را در iTunes ببینید، گوشی هنوز روشن است اما احتمالا صفحه نمایش شکسته است. قبل از اینکه بخواهید آن را تعمیر کنید از آن بکاپ تهیه کنید.

نمایش نماد آیفون در iTunes

4- اگر آیکون آیفون ظاهر شد، روی آن کلیک کنید و سپس روی تب Summary در سمت چپ صفحه کلیک کنید. در بخش پشتیبان‌گیری، روی Back Up Now کلیک کنید و مطمئن شوید که از برنامه‌ها و داده‌های گوشی خود نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید. بعداً می توانید از این نسخه بکاپ برای بازیابی تلفن خود پس از تعمیر یا تعویض آن استفاده کنید.

نکات مهم برای نگهداری از گوشی موبایل آیفون

اما در آخر باید به شما بگوییم چندین نکته وجود دارد که حتما باید به آنها توجه کنید:

فایل‌ها و برنامه‌های اضافی را مرتباً از گوشی آیفونتان پاک کنید، زیرا ممکن است بار اضافی روی گوشی شما وارد کنند. اگر آیفون شما هنگ کرده و در همان حالت می ماند، ممکن است برخی از برنامه ها وجود داشته باشند که باید به روز شوند. آنها را بررسی کنید و آنها را به آخرین نسخه ها به روز کنید. علاوه بر آن، همیشه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات گوشی خود نگه دارید. این مسائل غیرقابل پیش بینی هستند و ممکن است داده های مهم شما از دست برود و پاک شود، به همین دلیل است که باید آماده باشید و همیشه یک نسخه پشتیبان از اطلاعتتان داشته باشید.

سخن آخر

اگر این مشکلات برای آیفون شما پیش آمده است کافی است مطالب را به صورت کامل مطالعه کنید و از راه حل هایی که برای شما بازگو کرده ایم استفاده کنید، همچنین شما می توانید تمامی مدل های آیفون را با تمام ویژگی هایشان در وبسایت ما مشاهده و مقایسه کنید و برای اطلاع از قیمت و خرید گوشی آیفون به سایت فروشگاهی ما سر بزنید و بهترین و جدیدترین گوشی های موبایل اپل را با بهترین قیمت از میم همراه خریداری کنید.

سوالات متداول

پرسش: آیا برای رفع مشکل روشن نشدن یا هنگ کردن گوشی آیفون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه موبایل هست؟

اگر با انجام راه حل های ارائه شده در این مطلب مشکل برطرف نشد می بایست به مراکز سرویس و تعمیرات معتبر محصولات اپل مراجعه کنید به این دلیل که ممکن است علت روشن نشدن یا هنگ کردن گوشی آیفون شما سخت افزاری باشد.

پرسش: آیا پر شدن حافظه گوشی آیفون ممکن است منجر به هنگ کردن یا روشن نشدن آن شود؟

بله، همیشه می بایست مقداری فضای خالی برای عملکرد سیستم عامل iOS  وجود داشته باشد و پر شدن آن ممکن است منجر به مشکلات نرم افزاری مانند کند شدن، هنگ کردن و روشن نشدن گوشی آیفون شود. همینطور در بدترین حالت می تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات گوشی شما شود.

منابع

https://support.apple.com/en-us/HT201412

https://www.businessinsider.com/guides/tech/why-wont-my-iphone-turn-on

5/5 - (2 امتیاز)
Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *