یکی از متداول‌ترین اتفاقاتی که بین کاربران گوشی‌های هوشمند اپل رخ می‌دهد، حذف شدن تصاویر است. این امکان وجود دارد که برای شما هم پیش آمده باشد که عکسی را از گوشی خود پاک کرده و بعد از گذشت مدتی به آن نیاز پیدا کرده باشید. خوشبختانه سیستم عامل iOS از قابلیت برگرداندن عکس های پاک شده گوشی آیفون برخوردار است. روش‌های مختلفی هم برای بازیابی تصاویر گوشی آیفون وجود دارد که در این راهنما به صورت جامع، هر یک از آن‌ها را به شما آموزش خواهیم داد. روش‌های بازیابی تصاویر در آیفون بسیار ساده‌ست، با دنبال کردن مراحل گفته شده در این مقاله، میتوانید با هر یک از روش‌های موجود به خواسته‌تان برسید.

برگرداندن عکس های حذف شده در آیفون

زمانی که عکس‌‌های خود را در گوشی آیفون حذف می‌کنید، تصاویر پاک شده به پوشه recently deleted منتقل می‌شوند. اگر اقدام به حذف این پوشه نیز کرده باشید، تصاویر شما از حافظه آیفون به صورت دائمی حذف خواهند شد. ممکن است که سهواً این فولدر را پاک کرده باشید و بعداً متوجه شوید که به برخی از عکس‌ها نیاز دارید! آیا امکان برگرداندن تصاویری که از recently deleted نیز حذف شده است وجود دارد؟ بله! ۴ روش ساده برای بازیابی تصاویر در آیفون ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ با بک آپ یا بدون بک آپ وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

برگرداندن عکس های پاک شده از طریق پوشه Recently Deleted

ممکن است پس از پاک کردن تصاویر از برنامه Photos امید خود را از بازیابی آن‌ها از دست دهید، اما نگران نباشید! خبر خوب این است که تصاویر و ویدیوها پس از پاک شدن به مدت ۳۰ روز در حافظه گوشی شما باقی مانده و امکان بازیابی آن‌ها وجود خواهد داشت. در ادامه با مراحل برگرداندن عکس از پوشه Recently Deleted بدون نیاز به کامپیوتر آشنا می‌شویم:

برگرداندن عکس های پاک شده از طریق پوشه Recently Deleted

۱. اپ Photos را باز کنید.

۲. روی گزینه Albums ضربه بزنید.

۳. فولدر Recently Deleted را انتخاب کنید.

۴. از گوشه بالا سمت راست روی Select ضربه بزنید.

۵. برای بازیابی کلیه عکس‌ها گزینه Recover All را انتخاب کنید. (اگر می‌خواهید فقط یک یا چند عکس را برگردانید، می‌توانید فقط همان تصاویر را انتخاب کنید.)

۶. در آخر روی Recover ضربه بزنید.

این روش در صورتی جواب می‌دهد که از زمان پاک شدن تصاویر تنها ۳۰ روز گذشته باشد؛ در نتیجه بعد از گذشت مدت مذکور عکس‌ها به صورت دائمی پاک می‌شوند. در چنین حالتی لازم است که با روش‌های برگرداندن عکس هایی که به صورت دائمی پاک شده‌اند نیز آشنا شوید تا بتوانید در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید. اگر قبلاً از حافظه گوشی آیفون بک آپ تهیه کرده باشید، امکان بازیابی تصاویر از recently deleted وجود دارد. علاوه بر این، می‌توانید از iCloud و بک آپ iTunes  نیز استفاده کنید.

بازیابی تصاویر در آیفون با استفاده از PhoneRescue

همان‌طور که گفته شد، اگر از حافظه گوشی خود بک آپ گرفته باشید، امکان ریکاوری تصاویر حذف شده پس از پاک کردن recently deleted وجود دارد. اگر بک آپ نگرفتید، هیچ مشکلی نیست! PhoneRescue یک نرم‌افزار حرفه‌ای و یک روش بسیار عالی برای برگرداندن عکس‌هایی است که از آن‌ها بک آپ در دسترس نبوده و از مدت حذف شدنشان نیز ۳۰ روز گذشته است. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید عکس‌هایی که از آیفون ۱۴، آیفون ۱۳، آیفون ۱۲، آیفون ۱۱ / XS / X / XR و… حذف شده‌اند را برگردانید. برای استفاده از این نرم‌افزار کافی است که مراحل زیر را انجام دهید:

۱. ابتدا PhoneRescue برای سیستم عامل iOS را دانلود کرده و آن را در کامپیوتر خود نصب کنید.

۲. سپس گوشی آیفون را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید.

۳. گزینه Recover from iOS Device را انتخاب کنید.

بازیابی تصاویر در آیفون با استفاده از PhoneRescue

۴. روی گزینه Photos برای انجام اسکن کلیک کرده و بعد دکمه Continue را برای شروع ریکاوری انتخاب کنید.

Recover from iOS Device

۵. در این مرحله تصاویری که قبلاً حذف کرده‌اید نمایش داده می‌شوند. کافی است عکس‌هایی که می‌خواهید بازیابی شوند را انتخاب کرده و بعد روی Continue کلیک کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله هم امکان برگرداندن عکس به آیفون و هم به کامپیوتر وجود دارد.

نمایش صاویری که قبلاً حذف کرده‌اید

برگرداندن عکس های پاک شده از طریق بک آپ iCloud

برای بازیابی تصاویری که به صورت دائمی از حافظه گوشی شما پاک شده‌اند، می‌توانید از وب سایت رسمی iCloud استفاده کنید. اگر نرم‌افزار PhoneRescue را قبلاً دانلود کرده‌اید، امکان استفاده از آن هم برای دسترسی به بک آپ iCloud فراهم است. اما چطور؟

وب سایت رسمی iCloud

کمپانی اپل همواره سعی دارد با استفاده از تکنیک‌های مختلف از اطلاعات کاربران محافظت کند. پس از این که کاربران وارد حساب کاربری iCloud خود شوند، کلیه اطلاعات اعم از تصاویر و ویدیوها به صورت اتوماتیک در این فضای ابری ذخیره خواهند شد؛ بنابراین شما می‌توانید با استفاده از یک دستگاه دیگر iOS یا iCloud.com عکس‌هایی که حذف شده‌اند را بازیابی کنید. البته توجه داشته باشید که امکان بازیابی تصاویر از فضای ابری تنها در صورتی امکان‌پذیر است که ۳۰ روز از پاک کردن آن‌ها گذشته باشد.

۱. ابتدا وارد iCloud.com و حساب کاربری خود شوید.

۲. روی گزینه Photos ضربه زده و بعد Library را انتخاب نمائید.

۳. سپس Recently Deleted Album را انتخاب کرده و بعد تصاویری که می‌خواهید ریکاوری شوند را انتخاب نمائید.

۴. در نهایت روی گزینه Recover کلیک کنید.

وب سایت رسمی iCloud

نرم‌افزار PhoneRescue

۱. گزینه Recover from iCloud را انتخاب کنید.

۲. وارد حساب کاربری خود شده و روی iCloud Backup کلیک کنید.

۳. پس از کلیک بر روی iCloud backup بر روی OK کلیک کرده تا بک آپ‌ مورد نظر که تصاویر حذف شده شامل آن می‌شوند، دانلود شود.

iCloud backup

۴. پس از دانلود بک آپ، امکان برگرداندن عکس های پاک‌ شده مورد نظر فراهم خواهد بود.

برگرداندن عکس های پاک‌ شده

برگرداندن عکس های پاک شده از طریق بک آپ iTunes

علاوه بر روش‌های قبلی، شما می‌توانید به کمک  آی تونز نیز تصاویری که پاک شده‌اند را بازیابی کنید. البته توجه داشته باشید که در صورتی امکان برگرداندن عکس های پاک شده از طریق آی تونز فراهم است که در آی تونز از اطلاعات آیفون شما بک آپ وجود داشته باشد. علاوه بر این می‌توانید از PhoneRescue نیز استفاده نمائید.

استفاده از iTunes Backup

علاوه بر فضای ابری، آی تونز نیز یک بستر مناسب برای ذخیره بک آپ از اطلاعات آیفون شما به حساب می‌آید. اگر از تصاویر و ویدیوهای گوشی شما در آی تونز بک آپ وجود دارد، مراحل زیر را طی کنید:

۱. ابتدا گوشی خود را به کامپیوتر متصل کرده و iTunes را باز کنید. اگر قبلاً با کامپیوتر خود از اطلاعات آیفون در آی تونز بک آپ تهیه کرده باشید، iTunes به صورت خودکار بک آپ اطلاعات را به شما نمایش خواهد داد.

۲. روی آیکون iPhone خود کلیک کنید.

۳. روی گزینه Restore Backup کلیک کنید.

۴. نسخه بک آپی که تصاویر مورد نظر شما شامل آن می‌شود را انتخاب کرده و روی گزینه Restore کلیک کنید.

توجه داشته باشید که برگرداندن عکس از طریق بک آپ آی تونز باعث می‌شود که اطلاعات فعلی روی گوشی شما پاک شود. درواقع فایل‌های قدیمی در بک آپ آی تونز جایگزین اطلاعات فعلی شما خواهند شد؛ در نتیجه بهتر است که قبل از بازیابی تصاویر پاک شده با استفاده از این روش، از اطلاعات فعلی آیفون خود به منظور جلوگیری از پاک شدن اطلاعات ضروری یک بک آپ تهیه کنید.

استفاده از iTunes Backup

برگرداندن عکس با Finder

روی سیستم macOS Catalina و بالاتر، iTunes وجود ندارد. در عوض، Finder به شما کمک می‌کند تا عکس‌هایی که می‌خواهید را بازیابی کنید.

۱. آیفون خود را به Mac متصل کنید.

۲. روی سیستم macOS Catalina 10.15 یا بالاتر، وارد Finder شوید.

۳. از منوی ظاهر شده در سمت چپ، آیفون خود را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

۴. روی Restore Backup کلیک کنید.

۵. بک آپ مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی Restore کلیک کنید.

برگرداندن عکس با Finder

نرم‌افزار PhoneRescue

به کمک این نرم‌افزار می‌توانید به بک آپ آی تونز نیز دسترسی پیدا کرده و اقدام به استخراج، پیش‌نمایش و برگرداندن عکس کنید. برای استفاده از این قابلیت، مراحل زیر را انجام دهید:

۱. وارد نرم‌افزار شده و گزینه Recover from Backup را انتخاب کنید.

۲. روی آیکون Photos کلیک کنید.

۳. تصاویر حذف شده برای شما نشان داده خواهد شد. با انتخاب عکس‌های مورد نظر و کلیک بر روی گزینه Recover، تصاویر بازیابی خواهند شد.

نرم‌افزارهای برگرداندن عکس های پاک شده آیفون

علاوه بر بک آپ فضای ابری و آی تونز و همچنین استفاده از Recently Deleted Album، امکان استفاده از نرم‌افزارهایی که با هدف ریکاوری اطلاعات آیفون و آیپد طراحی شده‌اند نیز وجود دارد. در بخش‌‍‌های قبل با نرم‌افزار PhoneRescue آشنا شدیم. اگر ترجیح شما برای بازیابی اطلاعات از دست رفته آیفون استفاده از نرم‌افزار است، می‌توانید از هر یک از نرم‌افزارهایی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد استفاده نمائيد:

·       iBeesoft iPhone Data Recovery

·       FonePaw iPhone Data Recovery

·       EaseUS MobiSaver Data Recovery

·       Leawo iOS Data Recovery

·       Stellar Phoenix Data Recovery

·       Wondershare Dr.Fone

·       Syncios iPhone Data Recovery

امکان استفاده از هر کدام از نرم‌افزارهای فوق برای برگرداندن عکس حذف شده در آیفون وجود دارد اما برخی از آن‌ها رایگان و برخی پولی هستند. به عنوان مثال از نرم‌افزار FonePaw iPhone Data Recovery دو نسخه پولی و رایگان در بازار موجود بوده، با این تفاوت که نسخه رایگان دارای امکانات کمتری است.

EaseUS MobiSaver گاهی اوقات قادر به بازیابی صد در صد اطلاعات پاک شده نیست. در رابطه با نرم‌افزارهای Leawo iOS و Stellar Phoenix Data Recovery نیز لازم است بدانید که اگر از نسخه رایگان هر کدام از آن‌ها استفاده می‌کنید، امکان ذخیره‌سازی عکس‌های بازیابی شده وجود ندارد. با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که برای بازیابی تصاویر پاک شده آیفون می‌خواهید از کدام روش استفاده کنید.

برگرداندن عکس های پاک شده ایفون با استفاده از iBeesoft iPhone Data Recovery

iBeesoft iPhone Data Recovery یکی از نرم‌افزارهای پیشنهاد شده برای بازیابی تصاویری است که به صورت دائمی از حافظه آیفون شما پاک شده‌اند. استفاده از این نرم‌افزار هم به صورت پولی و هم به صورت رایگان فراهم بوده و کاربران می‌توانند آن را روی سیستم ویندوز یا مک نصب کنند. سه روش مختلف توسط این اپ ارائه شده که شما می‌توانید با استفاده از هر یک از آن‌ها تصاویری که حذف شده‌اند و به آن‌ها نیاز دارید را به راحتی برگردانید.

روش اول برگرداندن عکس با iBeesoft iPhone Data Recovery

۱. ابتدا iBeesoft iPhone Data Recovery را دانلود و نصب کنید.

۲. پس از اجرای برنامه، آیفون خود را به کامپیوتر متصل کنید. اگر اتصال برقرار نشد، لازم است که گزینه Trust this computer را در آیفون خود فعال نمائید.

۳. در گوشه سمت چپ کادر گزینه‌ای تحت عنوان Recover from iOS Device وجود دارد. از طریق این گزینه دستگاه خود را انتخاب کرده و روی Scan برای شروع آنالیز دستگاه کلیک کنید.

روش اول برگرداندن عکس با iBeesoft iPhone Data Recovery

۴. پس از این که اسکن دستگاه تکمیل شد، روی گزینه  Photosیا  Photos APPبرای نمایش تصاویر حذف شده‌ای که اکنون در دسترس هستند، کلیک کنید.

۵. در گوشه سمت چپ گزینه Recover وجود داشته که با کلیک بر روی آن می‌توانید تصاویر مورد نظر خود را برگردانید و در سیستم ذخیره کنید.

روش اول برگرداندن عکس با iBeesoft iPhone Data Recovery

روش دوم برگرداندن عکس با iBeesoft iPhone Data Recovery

۱. در وسط کادر گزینه‌ای تحت عنوان Recover from iTunes وجود داشته که از طریق آن می‌توانید به آی تونز دسترسی پیدا کنید. روی این گزینه کلیک کرده، دستگاه خود را انتخاب کرده و در ادامه روی Scan کلیک کنید.

۲. همانند روش قبلی، پس از اسکن آیفون کلیه تصاویری که در بک آپ آی تونز قابل دسترسی هستند نمایش داده خواهند شد که با انتخاب آن‌ها و کلیک بر روی  Recover می‌توانید تصاویر را برگردانده و در آیفون یا کامپیوتر خود ذخیره کنید.

روش سوم برگرداندن عکس با iBeesoft iPhone Data Recovery

۱. پس از ورود به نرم‌افزار، در سمت راست کادر گزینه‌ای تحت عنوان Recover from iCloud به شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید از طریق آن به اکانت فضای ابری خود دسترسی پیدا کنید.

Recover from iCloud

۲. پس از ورود به حساب کاربری فضای ابری می‌توانید بک آپی که قبلاً از آیفون شما تهیه شده است و شامل عکس‌هایی می‌شود که می‌خواهید برگردانید انتخاب کرده و بعد روی گزینه  Scan کلیک کنید.

۳. پس از این که تصاویر مدنظرتان نمایش داده شد، می‌توانید درست مثل روش‌های قبلی آن‌هایی را که می‌خواهید بازیابی شوند را انتخاب کرده و با استفاده از گزینه Recover آن‌ها را برگردانده و در کامپیوتر یا آیفون خود ذخیره کنید.

برگرداندن عکس های پاک شده آیفون با FoneDog iOS Data Recovery

یکی دیگر از نرم‌افزارهایی که می‌توانید با استفاده از آن فایل‌های پاک شده آیفون و آیپد را برگردانید، FoneDog iOS Data Recovery بوده که سه روش مختلف برگرداندن عکس (بک آپ دستگاه، بک آپ iTunes و بک آپ iCloud) را ارائه می‌دهد. به منظور استفاده از این اپ مراحل زیر را انجام دهید:

۱. FoneDog iOS Data Recovery را روی کامپیوتر خود نصب کنید.

۲. روش بازیابی مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر از روش اول؛ یعنی بازیابی از دستگاه iOS استفاده می‌کنید، لازم است که مثل روش‌های قبلی آیفون خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل نمائید. اگر روش انتخابی شما استفاده از بک آپ iTunes است، توجه داشته باشید از کامپیوتری استفاده می‌کنید که اکانت آی تونز شما بر روی آن نصب باشد. چنانچه روش آخر؛ یعنی بک آپ iCloud مورد نظرتان است، تنها کافی است که وارد اکانت فضای ابری خود شوید.

۳. دستگاه خود را اسکن کنید. همانند سایر تکنیک‌ها اگر قصد برگرداندن عکس از طریق بک آپ iTunes یا iCloud را دارید، لازم است که ابتدا نسخه بک آپی که تصاویر مورد نظر شما شامل آن می‌شود را دانلود کرده و به نرم‌افزار اجازه اسکن و استخراج فایل‌ها از آن را بدهید.

۴. پس از اتمام پروسه اسکن، تصاویر موجود برای شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید با انتخاب هر کدام از آن‌ها و گزینه Recover تصاویر را بازیابی کنید.

برگرداندن عکس های پاک شده آیفون با FoneDog iOS Data Recovery

سخن پایانی

پاک شدن ناگهانی فایل‌ها، به ویژه عکس‌ها یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی است که بین کاربران گوشی‌های هوشمند رخ می‌دهد. اپل همواره در راه حفظ اطلاعات کاربران می‌کوشد؛ از این رو روش‌ها و تکنیک‌های ساده و مفیدی برای بازیابی تصاویر به کاربران آیفون معرفی کرده است. در کنار روش‌های اصلی بازیابی تصاویر مثل استفاده از بک آپ دستگاه iOS، بک آپ iTunes و iCloud، نرم‌افزارهایی نیز طراحی شده‌اند که تکنیک‌های مذکور را به صورت یک جا ارائه می‌دهند؛ به این معنا که کاربر می‌تواند با استفاده از یک نرم‌افزار به هر سه روش دسترسی داشته باشد و به دل‌خواه از هر کدام از آن‌ها برای برگرداندن عکس های پاک شده آیفون استفاده کند.

منابع:

https://www.imobie.com/support/recover-permanently-deleted-photos-from-iphone.htm

https://www.ibeesoft.com/recover-iphone/recover-permanently-deleted-photos-iphone.html

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *